~Kolęda OnLine~

Muzeum kolędy "Cicha noc"

Austria - Salzburg

Na Boże Narodzenie wielu polskich narciarzy będąc w Austrii, przejedzie przez Salzburg. Warto tu się zatrzymać i zapoznać z miejscami związanymi z najsłynniejszą kolędą świata. Jej prawykonanie odbyło się 24 grudnia 1818 r. we wsi Oberndorf, kilkanaście kilometrów na północ od Salzburga. Nie ma tu już niestety kościoła, w którym po raz pierwszy zabrzmiała "Cicha noc". Na jego miejscu stoi od 1937 r. kaplica poświęcona tej kolędzie, będąca czymś w rodzaju jej pomnika. W miejscowym muzeum zaś, w domu zwanym Bruckmanhaus można obejrzeć pamiątki związane z twórcami tej kolędy.

Autorem słów był ksiądz Józef Mohr. Urodził się on 11 grudnia 1792 r. w Salzburgu, w domu przy Steingasse 9. Dom ten stoi do dziś, w 1996 r. utworzono w nim Stille Nacht Museum. Poświęcone jest głównie postaci księdza Mohra. Czynne jest od poniedziałku do soboty, w grudniu w godz. 9-20, od 1 stycznia zaś do końca lipca w godz. 11-17. Wśród eksponatów znajduje się m.in. faksymile rękopisu sławnej kolędy. Tu uwaga - odkrycie w 1995 r. oryginalnego tekstu, jedynego pisanego ręką Mohra i noszącego datę 1816 r. każe nam inaczej spojrzeć na dzieje "Cichej nocy". Miała ona przecież powstać nagle, tymczasem okazuje się, że tekst został napisany 2 lata wcześniej.

Przenieśmy się teraz do Hallein, niewielkiego miasta położonego 15 km na południe od Salzburga, a więc po przeciwnej stronie niż Oberndorf. W tym starym, celtyckim osiedlu, znanym z kopalń soli (dziś udostępnionych do zwiedzania) jest kościół parafialny, obecnie klasycystyczny ale ma starsze fragmenty romańskie i gotyckie. Wewnątrz, na organach widnieje napis: "Organy Grubera". Twórca muzyki kolędy "Cicha noc" Franciszek Gruber przeniósł się bowiem z Oberndorf do Hallein i tu zmarł w 1863 r. Jego grób znajduje się tuż obok kościoła, zaś w sąsiednim domu, gdzie niegdyś mieszkał jest niewielkie Stille Nacht Museum. Ma więc tę samą nazwę co muzeum w Salzburgu ale powstało wcześniej, w 1993 r. Początkowo było czynne tylko na Boże Narodzenie, obecnie zaś od 30 listopada do 6 stycznia w godz. 11-17.

Przemysław Pilich

Kolęda OnLine

1999 - koleda@kdm.pl