~Kolęda OnLine~

MUZYKA: Bigbitowe kolędy

Jest taki dzień

Co roku przed Świętami ukazują się albumy z nowymi wersjami kolęd. Polskie Nagrania sięgnęły do swoich archiwów i wydały podwójną płytę "Bigbitowe Boże Narodzenie" sumującą świąteczne piosenki nagrane przez polskich wykonawców w latach 1965-1973. Są tu utwory Skaldów, Czerwonych Gitar, Czerwono-Czarnych, Filipinek i Piotra Szczepanika.

Album jest bezsprzecznie najbogatszym obecnie na rynku wyborem kolęd i piosenek związanych ze Świętami, a wykonywanych przez idoli młodzieży polskiej przełomu lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych. Wydawcy podzieli repertuar na dwie części. Na pierwszej płycie znalazły się kompozycje własne bigbitowych zespołów, na drugiej - opracowania i interpretacje tradycyjnych kolęd wykonywane przez Czerwone Gitary, Filipinki, Piotra Szczepanika, Partitę i Bractwo Kurkowe 1791.

Dla młodszego pokolenia słuchaczy bardziej interesujący może wydać się pierwszy krążek. Trzeba przyznać, że dziś nie powstaje tak wiele nowych kolęd ani pastorałek. W tym roku do wyjątku należą te skomponowane przez Grzegorza Turnaua. Co ciekawsze, tradycyjna tematyka nie ograniczała inwencji twórczej i aranżacji polskich bigbitowców. Grupie 2 + 1 święta kojarzą się z grzaniem taniego wina i słodkim zapachem ciasta. "Historia o Bożym Narodzeniu" Czerwono-Czarnych skomponowana przez Katarzynę Gaertner czerpie z korzeni rhythm'n'bluesa. Soulowo-bluesowy charakter ma "Everybody do Betlehem Blues" nagrany przez Stodołę.

Bliższy klimatowi kolęd jest wielki przebój Skaldów "Będzie kolęda" ze stylizowanym na staropolszczyznę tekstem Wojciecha Młynarskiego. Na uwagę zasługuje też mniej znana piosenka tej grupy "Po górach, po chmurach" zaśpiewana z Łucją Prus. Największym bigbitowym hitem bożonarodzeniowym jest jednak chyba "Dzień jeden w roku" Czerwonych Gitar z cudownie naiwną partią organów i refrenem "Wszyscy wszystkim ślą życzenia".

Jacek Cieślak

"Bigbitowe Boże Narodzenie", 2 CD, Polskie Nagrania, seria z dinozaurem, 1998.

 

Kolęda OnLine

1999 - koleda@kdm.pl